covid-19 - má samotestovanie zmysel?
28/3/2020
Možno si si už všimol (a ak nie, všimneš si :D), že sme spolu s ďalšími kolegyňami veterinárkami dali dokopy informačný osvetový blog na tému diagnostiky ochorenia COVID-19. Keďže túto tému podrobne sledujeme, všimli sme si, že nielen bežný ľud, ale i novinári či úradníci a politici v tom majú riadny hokej. Ak k tejto skupine patríš aj Ty, čítaj ďalej, pokúsime sa stručne (ok, možno niekedy trošku obšírnejšie, ale účel svätí prostriedok) a jednoducho objasniť základné otázky.
Na úvod tzv. “take home message”:
(najmä pre tých, ktorým sa nechcú čítať dlhé texty)
Rýchlotest nemá zmysel si robiť, pokiaľ nemáš klinické príznaky ochorenia.
Rýchlotest má zmysel si robiť najskôr až 7.-8. deň od nástupu príznakov.
Vírus môžeš vylučovať aj v čase, keď nemáš klinické príznaky ochorenia.
Pokiaľ Ti rýchlotest vyjde pozitívny, treba si dať spraviť kontrolný test v nemocnici. Pokiaľ bude aj ten test pozitívny, si s veľmi veľkou pravdepodobnosťou skutočne nakazený.
Pozor na prítomnosť nakazených ľudí, u ktorých sa nikdy neprejavia žiadne príznaky. Vírus vylučujú a môžu byť hocikde medzi nami.
(najmä pre tých, ktorým sa nechcú čítať dlhé texty)
Rýchlotest nemá zmysel si robiť, pokiaľ nemáš klinické príznaky ochorenia.
Rýchlotest má zmysel si robiť najskôr až 7.-8. deň od nástupu príznakov.
Vírus môžeš vylučovať aj v čase, keď nemáš klinické príznaky ochorenia.
Pokiaľ Ti rýchlotest vyjde pozitívny, treba si dať spraviť kontrolný test v nemocnici. Pokiaľ bude aj ten test pozitívny, si s veľmi veľkou pravdepodobnosťou skutočne nakazený.
Pozor na prítomnosť nakazených ľudí, u ktorých sa nikdy neprejavia žiadne príznaky. Vírus vylučujú a môžu byť hocikde medzi nami.
A teraz trošku obšírnejšie vysvetlenie:
Prečo je také dôležité izolovať sa od druhých?
Čo mám robiť, ak som bol v kontakte s nakazenou osobou?
Takže, aký majú zmysel? Mám si ich kúpiť “do zásoby”?
Prečo si môžem domáci rýchlotest z e-shopu urobiť až týždeň od nástupu príznakov?
Ak sa Ti tento text páči a príde Ti dostatočne zrozumiteľný pre Tvoje okolie, šír ho pokojne ďalej. Ak nepochopíme základné princípy, nikdy sa z toho ako spoločnosť nedostaneme a bude nás to stáť nielen veľa peňazí, ale aj životov…
#spolutozvladneme #musimesipomahat #ostavamdoma
Prečo je také dôležité izolovať sa od druhých?
- Toto ochorenie sa šíri veľmi rýchlo, ak sa nás nakazí naraz veľa, nebude stíhať naše zdravotníctvo, skolabuje a ľudia budú zomierať aj na inak bežne liečiteľné ochorenia (nielen COVID-19)… To chceš? Asi nie, však?
- V prípade tohto ochorenia existujú tzv. asymptomatickí nosiči, ťažko zapamätateľné slovné spojenie, v jednoduchosti to znamená, že sú medzi nami ľudia, u ktorých sa nikdy ochorenie neprejaví napriek tomu, že sú nakazení. Vírus si “veselo” a nevedomky vylučujú do prostredia... takže si nikdy nemôžeš byť istý, či to nie si Ty, Tvoj sused, pani predavačka v obchode či pán vedľa Teba, ktorý čaká spolu s Tebou v rade na pošte. Máme o nich strašne málo info, keďže ich nevieme identifikovať, a aj preto je potrebné vyhýbať sa priamemu kontaktu s ľuďmi.
Čo mám robiť, ak som bol v kontakte s nakazenou osobou?
- Dodržuj striktnú karanténu po dobu 14 dní (nie izoláciu - KA-RAN-TÉ-NU!!!) - to znamená, buď zavretý doma a nechoď von ani smeti vyniesť, ani psa vyvenčiť, proste trč doma a informuj o tejto skutočnosti aj svoje okolie!!!
- Je pravdepodobné, že Ťa neskôr budú testovať, informuj sa o tom u kompetentných.
(v SR spravidla 5., resp. 5. a 14. deň od kontaktu/nakazenia) - Ak sa u Teba prejavia príznaky, IHNEĎ telefonicky informuj kompetentné úrady.
- Aktuálne je v SR (k 28.3.) dostupná 1 metóda testovania a to tzv. PCR. To je to, čo robia v nemocnici a veľkých labákoch. Takisto bude táto metóda dostupná formou tzv. drive-through testovania, čiže prídeš autom pred nemocnicu, požiadaš o testovanie a vezmú Ti vzorky (v tomto prípade ster z nosa a hrdla). Zisťujú tým priamo prítomnosť vírusu!
- Je avizovaný príchod tzv. “rýchlotestov”, áno, to sú tie, čo bývalá vláda nesprávne objednala. Pre potreby včasnej diagnostiky sú naozaj zbytočné, lebo nezisťujú vírus, ale protilátky proti nemu (čítaj nižšie), preto sú pre použitie v nemocniciach a skorý záchyt nakazených nepoužiteľné, ALE nie sú zlé!!! Len využívajú inú metódu a má zmysel ich použiť až cca týždeň od nástupu príznakov (v závislosti od dostupných zdrojov a použitého testu je odporúčané pre získanie relevantných výsledkov použiť takýto test najskôr cca 7-10 dní od nástupu prvých klinických príznakov, v prípade medializovaného testu najskôr 7.-8- deň). Budú dostupné cez e-shop, len čakajú na potrebné povolenia a certifikáty. Budeš si ich môcť kúpiť a doma sa otestovať z kvapky krvi.
Takže, aký majú zmysel? Mám si ich kúpiť “do zásoby”?
- Do zásoby nekupuj, je to zbytočné, nechaj ich ľuďom, ktorí ich naozaj potrebujú, nebuď sebecký blb.
- Povedzme, že si nie si vedomý, že by si bol v kontakte s nakazenou osobou a zhruba týždeň (prípadne dlhšie) sa necítiš úplne fit. Nie je to nič hrozné, že by si si volal sanitku, alebo mal potrebu ísť za každú cenu doktorovi, ale máš v sebe pochybnosti, čo ak… Predsalen, nedodržiavaš striktnú karanténu, doma máš ženu/muža, deti… Tak si urobíš test (ale naozaj až najskôr týždeň od nástupu príznakov!!!)...
- Ak je negatívny: na cca 90% je to pravda, takže dosť vysoká šanca, že COVID nemáš…
- Ak je pozitívny: zavolaj na príslušné úrady. Neznamená to hneď, že COVID-19 máš, musia Ťa otestovať tou druhou metódou (PCR). Ak tá vyjde pozitívna, máš COVID-19, ak vyjde negatívna, pravdepodobne si ho už prekonal, vírus už nevylučuješ a Tvoje aktuálne ochorenie bude z inej príčiny.
- Ak nemáš príznaky, tzn. cítiš sa zdravý a nie si si vedomý, že by si sa mohol niekde nakaziť, zatiaľ to pre Teba nemá zmysel. Nemáme dostatočné kapacity (testy aj ľudí v labákoch) na plošné testovanie všetkých. Navyše, ak by Ti v takomto prípade vyšiel test negatívny, tak to neznamená, že nemusíš dodržiavať nariadenia a preventívne opatrenia, nakaziť sa môžeš “hneď” ako sa otestuješ/dáš otestovať. Preto naozaj dodržiavaj všetky nariadenia a odporúčané opatrenia!
- Ak si si však vedomý, že si do kontaktu s nakazenou osobou mohol prísť, kontaktuj príslušné úrady a dodržiavaj prísnu karanténu. Testy u takýchto ľudí vykonávajú ešte pred vypuknutím príznakov (5., resp. 5. a 14. deň od nakazenia) a to z tohto dôvodu, že nakazený človek vylučuje vírus už cca 2 dni pred prepuknutím príznakov.
- Na toto je super otvoriť si našu infografiku ;)
- Máš? Tak poďme spoločne na to!
- Prídeš do kontaktu s nakazenou osobou - nakazíš sa, vírus sa v Tebe začína množiť, udomácňuje sa.
- Kým sa Ti začnú objavovať prvé príznaky (zvýšená teplota, suchý kašeľ, dýchavičnosť, bolesť svalov…) môže prejsť 2 až 14 dní (priemerne 5-7 dní).
- ALE! Vírus sa z Teba vylučuje (slinami a kvapôčkami z horných dýchacích ciest) už v čase, keď príznaky nemáš - cca 2 dni pred nástupom príznakov. Ty nemusíš kýchať a kašľať, aby si ho vylučoval, stačí sa normálne rozprávať, každý predsa pri tom trochu pľujeme… Takže preto je fajn tá izolácia, tie rúška a respirátory, chápeš? A aj preto robia tie testy v nemocnici skôr ako máš príznaky, ak je u Teba podozrenie, že by si mohol byť nakazený.
- Keď si to spočítame, vírus môžeš vylučovať už 0-12 dní od nakazenia… Preto je potrebná prísna 14 dňová karanténa po návrate zo zahraničia, to nie je buzerácia, to je ochrana nás všetkých!
- Potom nastane obdobie, kedy sa cítiš chorý, v tomto čase vylučuješ vírus do svojho okolia (nezabúdaj, že vylučovať ho ale môžeš už dva dni predtým ako sa cítiš chorý!). Ľahké prípady zvládneš doma podpornou liečbou, no časť ľudí to zasiahne silnejšie… Rozvinie sa im ťažký zápal pľúc, hrozí, že im na dýchacie cesty “poskáču” okrem koronavírusu aj baktérie, proti ktorým sa už imunitný systém nebude vládať brániť. Každý predsa videl Bol raz jeden život, tak si tam predstavte tie biele krvinky ako sa snažia bojovať s infekciou. Keď je infekcie veľa, imunitný systém zlyhá. Ak mu nepomôžeme liekmi či nebodaj prístrojmi, tak človek zomiera. Keďže nevieš, koho to zasiahne takto ťažko, pričom najohrozenejší sú starší ľudia, ľudia s nadváhou, ochorením dýchacích ciest a srdca, cukrovkou či onkologickí pacienti, ale “chytiť” to môže každého z nás… naozaj čuš doma, umývaj si ruky a nos rúško!
- Keď sa začneš cítiť dobre a nemáš už žiadne príznaky ochorenia (v infografike označené ako “Vymiznutie klinických príznakov”) POZOR, vírus ešte vylučuješ! Slinami a kvapôčkami to trvá cca 2 týždne od prepuknutia príznakov (u jedného popísaného pacienta to však trvalo dokonca viac ako mesiac!!!), ale takou stolicou môžeš vírus vylučovať aj viac ako mesiac. Takže čo? Dodržuj správne hygienické zásady!!!
- NEZABÚDAJ na tých a-sym-pto-ma-tic-kých nosičov (hneď prvá otázka, druhý bod)!!!
Prečo si môžem domáci rýchlotest z e-shopu urobiť až týždeň od nástupu príznakov?
- Tento test funguje na princípe stanovenia protilátok proti tomuto koronavírusu. Čiže nezisťuje prítomnosť vírusu...
- Protilátky sú bielkoviny, ktoré produkuje imunitný systém, ktorými sa telo bráni proti infekcii. (Bol raz jeden život ;))
- Detekovateľné množstvo protilátok (také množstvo, ktoré vieme testom zistiť) sa vytvorí u väčšiny pacientov až po cca 7.-8. dňoch od nástupu príznakov. Nechápeš? Tak jednoduchšie, ani tehotenský test nemáš pozitívny hneď po oplodnení, ale až po pár týždňoch… Už je to jasnejšie? Tak teda!
- Vírus Ti vojde do tela, množí sa, všimne si ho Tvoj imunitný systém, mobilizuje svoje sily a začína tvoriť protilátky. Tento proces jednoducho potrebuje istý čas a dostupné rýchlotesty sú schopné spoľahlivo rozoznať až isté množstvo protilátok v krvi. Preto nemá zmysel si ho robiť skôr. Ak by v takom prípade vyšiel test negatívny, neznamená to, že nie si nakazený, len sa Ti možno nestihli protilátky vytvoriť v dostatočnom množstve.
Ak sa Ti tento text páči a príde Ti dostatočne zrozumiteľný pre Tvoje okolie, šír ho pokojne ďalej. Ak nepochopíme základné princípy, nikdy sa z toho ako spoločnosť nedostaneme a bude nás to stáť nielen veľa peňazí, ale aj životov…
#spolutozvladneme #musimesipomahat #ostavamdoma
užitočné stránky/odkazy
Link na pôvodný článok aj s infografikou nájdeš tu:
https://dennikn.sk/blog/1813437/rychlotest_covid_19/
Česká verzia pôvodného článku s infografikou tu:
https://www.veterinarniportal.cz/kdo-muze-za-chybovost-rychlotestu-aneb-rychlotest-covid-19-ma-pro-me-smysl/
Anglická verzia pôvodného článku s infografikou tu:
https://medium.com/@mvdr.jana.slovakova/rapid-test-on-covid-19-should-i-test-myself-1cbd3b5f1f4c
Ak si máš k tejto téme ešte niečo prečítať, čítaj tieto blogy:
https://medium.com/@tomaspueyo/coronavirus-act-today-or-people-will-die-f4d3d9cd99ca
https://medium.com/@tomaspueyo/coronavirus-the-hammer-and-the-dance-be9337092b56
Plus ešte jeden užitočný článok s praktickými informáciami:
https://dennikn.sk/1819863/otazky-a-odpovede-co-mam-robit-ked-mam-koronavirus-ako-prebieha-testovanie-musim-ist-do-gabcikova/?fbclid=IwAR1dq1Pb6o7cKGJogNy3TTlr99DYMHSTq1KPKE_OTkVpgzJbWMpSXzWoA9Q
Okrem nás sa téme testovania z trošku iného pohľadu venoval aj Vedátor:
https://vedator.space/testy-na-koronavirus/
Pre viac info okolo aktuálnej pandémie v spojitosti s Tvojim chlpáčom klikaj na náš instagram alebo na stránky KVL SR.
https://dennikn.sk/blog/1813437/rychlotest_covid_19/
Česká verzia pôvodného článku s infografikou tu:
https://www.veterinarniportal.cz/kdo-muze-za-chybovost-rychlotestu-aneb-rychlotest-covid-19-ma-pro-me-smysl/
Anglická verzia pôvodného článku s infografikou tu:
https://medium.com/@mvdr.jana.slovakova/rapid-test-on-covid-19-should-i-test-myself-1cbd3b5f1f4c
Ak si máš k tejto téme ešte niečo prečítať, čítaj tieto blogy:
https://medium.com/@tomaspueyo/coronavirus-act-today-or-people-will-die-f4d3d9cd99ca
https://medium.com/@tomaspueyo/coronavirus-the-hammer-and-the-dance-be9337092b56
Plus ešte jeden užitočný článok s praktickými informáciami:
https://dennikn.sk/1819863/otazky-a-odpovede-co-mam-robit-ked-mam-koronavirus-ako-prebieha-testovanie-musim-ist-do-gabcikova/?fbclid=IwAR1dq1Pb6o7cKGJogNy3TTlr99DYMHSTq1KPKE_OTkVpgzJbWMpSXzWoA9Q
Okrem nás sa téme testovania z trošku iného pohľadu venoval aj Vedátor:
https://vedator.space/testy-na-koronavirus/
Pre viac info okolo aktuálnej pandémie v spojitosti s Tvojim chlpáčom klikaj na náš instagram alebo na stránky KVL SR.